W górnictwo pompujemy miliardy, i co z tego wynika? Sprawdziliśmy. Woleliśmy tego nie wiedzieć [MAKE POLAND GREAT AGAIN odc. 9]

MAKE POLAND GREAT AGAIN
13.11.2017 17:26
Choć węgiel i górnictwo mogą wydawać się najnudniejszymi tematami pod słońcem, gdyby nie one, nie mielibyśmy prądu. Problem w tym, że polskie kopalnie na siebie nie zarabiają, a my od dekad pompujemy w nie miliardy. W dodatku mało kto wie, że parę lat czarne złoto się nam skończy.
Gazeta.pl > mpga >  wideo
Komentarze (72)
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • avatar

  japka_putina

  Oceniono 10 razy 10

  Jeżeli ktoś myśli, że w obecny rząd w sprawach technicznych jest bardziej kompetentny, niż w zagranicznych, to okrutnie się myli. W technice (zwanej przez dziennikarzy technologią) jest jeszcze gorzej. Za PO mniej więcej wiedzieli, co trzeba zrobić, ale bali się o słupki. Obecna władzunia nie wie, gdzie dzwonią, ani nawet nie wie, że dzwonią.

 • avatar

  brunon_k

  Oceniono 3 razy 3

  Jedyne wyjście być móc kiedyś unormować sprawę górnictwa to najpierw trzeba uchyliś dotychczasową komunistyczną ustawę o Związkach Zawodowych i napisać nową. Jeden zapis jest istotny. Kto finansuje ZZ członkowie czy zakład pracy. Obecnie finansuje ZZ zakład pracy czyli tak naprawdę podatnik. No dlatego do tej pory ruszyć tego chlewu górniczego nie można. Wystarczy pomyśleć lub poczytać moje wpisy poniżej.

 • avatar

  antymemo

  Oceniono 3 razy 3

  Pompujemy, od dawna ... :ok. 6 mld zł rocznie.
  - 14-ta pensja (13-tek jako takich nie ma, w to miejsce jest Barbórka)
  - 15-ta pensja
  - Gwarancja corocznej waloryzacji pensji
  - Stażowe (Karta Górnika decyduje o tym, że np. po 15 latach dodatek stażowy wynosi 70% płacy zasadniczej; jeśli płaca zasadnicza wynosi np. 2.000zł, to wraz z wysługą lat daje to już ok. 3.400zł)
  - Deputat węglowy; 12 ton a co najmniej (!) 6 ton rocznie (x cena tony węgla); zatrudnieni przed 1999 r. mają prawo do 8 ton. Niedawno deputaty zostały zawieszone, ale w ich miejsce rząd PiS ustanowił wypłaty utraconych deputatów - po 10 tys. zł !
  - Barbórka z okazji Dnia Górnika (kwota na tyle duża, że w grudniu wiele rodzin górniczych stać na spore remonty domów i grube zakupy)
  - Premia regulaminowa
  - Premia uznaniowa
  - Nagroda z zysku do podziału. Jeśli zysku nie wypracowano, to budżet Państwa ma ich dofinansować !
  - Dodatek zmianowy
  - Dodatek eksportowy
  - "Zjazdowe” - każdy kto zjeżdża na dół kopalni ma to „od zjazdu” (parę lat temu 11 zł/dzień)
  - Bony żywnościowe (tzw. „kartki”: obecnie 18,90 zł na dniówkę, ok. 450 zł/mies.)
  - Bony świąteczne
  - Dofinansowanie do kolonii
  - Dofinansowaniu do wczasów rodzinnych
  - Wyprawka szkolna dla dzieci, tzw. „ołówkowe”
  - Spłata raty pożyczki z kasy zapomogowo-pożyczkowej
  - Skrócony czas pracy
  - Emeryci, najmłodsi w Europie (emerytura po 25 latach pracy). Składki pobierane od kopalń (Górnicza składka emerytalna) nie pokrywają nawet połowy wypłat górniczych emerytur - resztę dopłaca Skarb Państwa, czyli wszyscy podatnicy w Polsce.
  - Górnicze odprawy emerytalne - średnio 17 tys. zł. W 2013 zmiany, odprawy od minimum 10 tys. do 20 tys. zł.

 • avatar

  wranek

  Oceniono 3 razy 3

  Do Urzędu Regulacji Energetyki wpłynęły wnioski największych sprzedawców prądu ( głównie państwowych) o podwyżki taryf dla konsumentów. Wnioski złożyły PGE, Tauron, Energia i Innogy Polska, które pełnią funkcję tzw. sprzedawców z urzędu. Innogy w ostatnich latach nie podnosiło cen. URE potwierdził „Rzeczpospolitej”, że postępowanie w sprawie cen prądu jest w toku.
  Nowe stanowiska dla Misiewiczów kosztują. Ostatnio, dla dorastajacych dzieci Misiewiczów, PiS zakupił nawet elektrownię.
  Kosztują też 15-tki , 16-tki i deputaty ( 10 000) dla panów Górników...
  Mieszkańcy Hrubieszowa!!! Cieszycie się z bogatych Świat Misiewiczów i Górników?

 • Maciej Adamski

  Oceniono 3 razy 3

  WĘGIEL TO TRUCIZNA !!!!!!!! POWINIEN BYĆ ZABRONIONY NA CAŁYM ŚWIECIE !!!!!!!!

 • avatar

  white_lake

  Oceniono 3 razy 3

  coraz lepiej, chłopaki chyba trochę okrzepły przed kamerami,
  a temat ważny

 • avatar
 • avatar

  wranek

  Oceniono 7 razy 3

  Nic to. Zamożnych mieszkańców Hajnówki i Hrubieszowa stać na dotowanie górników i zdrowych, 45-letnich emerytów. Nawet zgodzili sie zafundowac biednym rodzinom górniczym zasiłków po 10 000 złotych...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX