Prześwietlamy rynek mieszkaniowy w Polsce. "W większym ścisku niż my żyją tylko Rumuni" [MAKE POLAND GREAT AGAIN odc. 13]

MAKE POLAND GREAT AGAIN
11.12.2017 17:27
Nasz kraj od lat zmaga się z ogromnym niedoborem mieszkań - na 38 milionów Polaków przypada ich tylko 14 milionów. To sprawia, że żyjemy w niemal najbardziej zatłoczonych mieszkaniach w całej Unii Europejskiej, a w większym ścisku bytują tylko Rumuni.
Komentarze (10)
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • avatar

  japka_putina

  Oceniono 3 razy 1

  Kto słuchał dzisiaj expose Morawieckiego, ten wie, że nowy premier obejrzał MPGA przed nami i że nasi wesołkowie go przekonali... do dorzucenia jeszcze jednej garści kitu do kontenera, który przytargał ze sobą do Sejmu.

 • avatar

  botnet

  Oceniono 1 raz 1

  Naszła mnie taka myśl.
  Często w artykułach o zróżnicowaniu bezrobocia w regionach pada argument, że Polacy są mało mobilni. Ale jakby się zastanowić. To część na pewno chętnie przeniosłaby się do innego regionu. Jednak skoro brakuje mieszkań, wynajem jest drogi, a nikt nie będzie kupował mieszkania po miesiącu życia w nowym miejscu, to takim stanem rzeczy ubijamy też mobilność wewnątrz kraju.

 • avatar

  Gość: AKsiegowy

  0

  No tak - jak by to bylo dobrze gdyby ktos komus dawal pozyczke za darmo.
  Wziales 100 a musisz oddac w ciagu 30 lat 178 (4% staly) - przeciez to bandyctwo.
  zamiast edukowac spoleczenstwo to wy jeszcze poglebiacie jego niewiedze.
  matematyka - ta finansowa - nie boli. Polecam sie douczyc i spojrzec na ta sprawe z naprawde poinformowanego punktu widzenia.
  w Polsce brakuje po prostu pieniedzy tzw kapitalu. Bo i skad ma on niby naplynac skoro obecny rzad obieduje dac mu w upe.

 • Oceniono 2 razy 0

  Słabe rozpoznanie tematu. Panowie mówiąc o mieszkaniach na wynajem posługiwali się przykładami z czarnego rynku, gdzie mieszkania wynajmowane są na zasadzie stancji, czyli na krótko, bez zameldowania i z czynszem opłacanym pod stołem. Zupełnie pominięto prawdziwe mieszkania na wynajem, czyli te w oparciu o ustawę o prawach lokatorów. Ja w takim mieszkam. Mam czynsz regulowany (6,90 zł/m), stałe zameldowanie na czas nieokreślony, liczniki są na mnie i o ile nie będę chciał niczego wyburzać, to mogę robić, co zechcę. Problem w tym, że takich mieszkań jest coraz mniej.

  Panowie pominęli też mieszkania komunalne. Tam mamy do czynienia z najmem jak wyżej, tyle że właścicielem jest gmina. Tych mieszkań się nie buduje. Dlaczego to ważny przykład? Bo w takim Wiedniu 2/3 mieszkań na wynajem, to lokale komunalne, przez co gmina mechanizmem rynku wpływa na ceny najmu u prywatnych właścicieli.

  Pomijam Holandię, gdzie istnieje państwowy sektor mieszkaniowy w ogóle...

  Do tego jeszcze jedna rzecz - zupełnie wymarłe budownictwo spółdzielcze.

  Ok, słaby research, Panowie z MLH...

 • avatar

  Gość: Krzyś

  Oceniono 4 razy -2

  Ile płacicie tym idiotom co wam klaszczą i śmieją się (nie wiem z czego)???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX